USAs krigsspill simulerer «full krig» med Kina på Filippinene

0
En amerikansk marinesoldat veileder et integrert system for marint luftvern i forkant av Balikatan 25-øvelsen, ved marinestasjonen Leovigildo Gantioqui, Filippinene, 19. april 2025. (Kreditt: US Marine Corps / Cpl. Malia Sparks)

Mange nasjoner sendte observatører til Filippinene for øvelsene.

Av Kyle Anzalone.

The Libertarian Institute, 23. april 2025.

USA startet på mandag sine største årlige militærøvelser sammen med Filippinene, og simulerte en fullverdig krig med Kina.

Totalt 17.000 soldater fra 20 land deltok i øvelsene, kalt Balikatan 2025, inkludert 9.000 amerikanske soldater og 5.000 filippinske soldater. US Marine Corps Forces Pacific-sjef, generalløytnant James Glynn, sa at årets øvelser «vil vise frem en full kamptest, den målrettede integreringen av virkelige sikkerhetssituasjoner som er relevante for regionen med livaktige, virtuelle og konstruktive treningsmuligheter, som vil gi Filippinene og USA en kollektiv mulighet til å demonstrere evner på tvers av alle domener, på tvers av alle tjenester og alle styrker».

En uttalelse fra det filippinske militæret sa også at øvelsene ville simulere et «fullskala kampscenario».

Mange nasjoner sendte observatører til Filippinene for øvelsene. For første gang var japanske soldater fullverdige deltakere i krigslekene.

General Romeo Brawner, sjef for Filippinenes væpnede styrker, bemerket at Balikatan ville finne sted i det nordlige Filippinene, nær Sør-Kinahavet og Taiwan. «På tvers av den pulserende bredden av Luzon, Palawan, Visayas og Mindanao, vil vi vurdere vår beredskap på alle domener», sa han.

Sør-Kinahavet og Taiwan er brennpunkter i en mulig konflikt mellom USA og Kina, som ser øya som del av sitt eget suverene territorium.

En pressemelding fra den amerikanske marinen forklarte at krigsspillene var bevis på at Washington ville respektere sin forsvarsavtale med Manila. Balikatan er et «vitnesbyrd om den jernkledde alliansen og varig vennskap mellom Filippinene og USA», heter det.

Kinesiske og filippinske fartøy har støtt sammen rundt omstridte klipper og skjær i Sør-Kinahavet ved flere anledninger de siste årene. Selv om hendelsene ikke har ført til direkte fiendtligheter, gjentar Washington ofte sitt løfte om å gå til krig på Manilas vegne, som en advarsel til Beijing om ikke å angripe Filippinene.

Sammen med flere deltakere i øvelsene, vil Balikatan 2025 inneholde integrert luft- og missilforsvar. Dette inkluderer en av de første testene av Marine Air Defense Integrated System (MADIS), en antidroneplattform med kort rekkevidde.

Under Balikatan 2024, utplasserte USA Typhon – et skjult system som er oppbevart i en 40 fots fraktcontainer og avfyrer Tomahawk- og SM-6-missiler – til Filippinene. I en vesentlig provokasjon for Beijing, beholdt Washington systemet nord i landet, der det var i stand til å angripe Taiwan eller til-og-med fastlands-Kina. En utskytningsrampe for Typhon vil bli utplassert på nytt for årets Balikatan-øvelse.

Denne artikkelen er hentet fra The Libertarian Institute:

US War Games Simulate ‘Full-Scale Battle’ With China in Philippines

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad


Se også:

PH Military to test interoperability of Nmesis missile launcher during Balikatan exercises | ANC

Professor John Mearsheimer om Ukraina:

John Mearsheimer: There’s NO Diplomatic Solution/ Ukraine Russia War Goes On

Zelensky Rejects Trump’s Ultimatum / Lt Col Daniel Davis

EU Rages, Backs Zelensky, NO To Kellogg Plan, Wants Crimea In Ukraine, Kiev In NATO; Trump Dithers

Forrige artikkelPeskov: Hvis Ukraina trekker styrkene ut av de fire regionene, kan det bli fred
Neste artikkelTre overraskende ting ved koronaepidemien
Kyle Anzalone
Kyle Anzalone er nyhetsredaktør for Libertarian Institute, meningsredaktør for Antiwar.com og medvert for Interessekonflikter sammen med Will Porter og Connor Freeman.