
Zelensky sa at Ukraina er «villig til å gjøre det».

Antiwar.com, 3. februar 2025.
President Trump sa mandag at han ønsker å oppnå en avtale med Ukraina som vil garantere amerikansk tilgang til sjeldne jordartsmineraler i landet, i bytte mot fortsatt amerikansk militærhjelp.
«Vi ønsker å gjøre en avtale med Ukraina der de skal sikre det vi gir dem, med deres sjeldne jordarter og andre ting», sa Trump til journalister i Det ovale kontor. «Vi vil ha en garanti. Vi gir dem penger, store summer over kort tid».
Presidenten antydet at Ukraina ville gå med på et slikt forslag. «Jeg vil ha sikkerhet i sjeldne jordarter», sa han. «Vi legger inn hundrevis av milliarder dollar. De har en stor mengde sjelden jordart. Og jeg vil ha sikkerhet i den sjeldne jordarten, og de er villige til å gjøre det».
Trump sa også at europeiske land burde betale mer for militærhjelp til Ukraina for å komme på samme utgiftsnivå som USA. «Europa holder ikke tritt med oss. De burde gi like mye», sa han.
Senator Lindsey Graham (R-SC) har ofte tatt opp Ukrainas sjeldne jordmineraler som en grunn til å fortsette å fyre opp under stedfortrederkrigen.
«Denne krigen handler om penger. Folk snakker ikke så mye om det. Men du vet, det rikeste landet i hele Europa i sjeldne jordmineraler er Ukraina. To til syv billioner dollar verdt i mineraler av sjeldne jordmineraler, veldig relevant for det 21. århundre», fortalte Graham Fox News-vert Sean Hannity i november. «Ukraina er klar til å gjøre en avtale med oss, ikke russerne. Så det er i vår interesse å sørge for at Russland ikke tar over stedet».
Graham la til at han forventet at Trump ville «gjøre en avtale for å få pengene våre tilbake, for å berike oss med sjeldne jordmineraler. En god avtale for Ukraina og oss».
Trump har gjentatte ganger sagt at han ønsker å avslutte krigen i Ukraina, men hans forslag om sjeldne jordmineraler antyder at han planlegger å fortsette militærhjelpen en stund. Ukrainske medier publiserte det som angivelig er Trumps plan for å avslutte krigen, som oppfordrer USA til å fortsette militærhjelpen til Ukraina etter en fredsavtale, men det er usannsynlig at Russland vil gå med på det, eller i det minste etter vesentlig amerikansk støtte til det ukrainske militæret.
Denne artikkelen er hentet fra Antiwar.com:
Trump Says He Wants Ukraine To Guarantee Access To Rare Earth Minerals in Exchange for Military Aid
Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad
Se også:
David Pyne: Leaked Trump 100-Day Peace Plan – YouTube
EU wants to PUNISH Russia and wants Russian gas
Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave. Se alle innlegg av Dave DeCamp
oss 150 kroner!


