
Mens Biden-administrasjonen indirekte støtter de folkemorderiske grusomhetene den nå fordømmer i Sudan, presser den gjennom en våpenforsendelse på 8 milliarder dollar til Israel, som et blodig punktum for den amerikanske presidentens altfor lange politiske karriere.

CaitlinJohnstone.com.au, 9. januar 2025
Biden-administrasjonen, som har vært nært medskyldig i de folkemorderiske grusomhetene som er begått i Gaza de siste 15 månedene, har nettopp fastslått at det begås et folkemord i Sudan.
Tirsdag anklaget Biden-administrasjonen formelt den sudanske paramilitære gruppa, kjent som Rapid Support Forces (RSF), for å ha begått folkemord i borgerkrigen som har herjet landet siden april 2023, og kunngjorde sanksjoner mot gruppens leder Mohammad Hamdan Daglo Mousa, sammen med syv RSF-tilknyttede selskaper.
«RSF og RSF-innordnede militser har fortsatt å rette angrep mot sivile», moraliserte utenriksminister Antony Blinken i en uttalelse om beslutningen, og la til:
«RSF og allierte militser har systematisk myrdet menn og gutter – til og med spedbarn – på etnisk basis, og bevisst målrettet kvinner og jenter fra visse etniske grupper for voldtekt og andre former for brutal seksuell vold. De samme militsene har målrettet flyktende sivile, myrdet uskyldige mennesker som flykter fra konflikt, og forhindret gjenværende sivile fra å få tilgang til livreddende forsyninger».
Noen ganger er alt du kan gjøre å stirre stumt på den absolutte skamløsheten til disse fanatikerne.
Dette er tross alt den samme Antony Blinken som nettopp blankt benektet at et folkemord finner sted i Gaza, i sine siste intervjuer med pressen for noen dager siden, selv om vanlige vestlige menneskerettighetsinstitusjoner som Amnesty International og Human Rights Watch, utvetydig anklager Israel for å begå folkemorderiske forbrytelser, med utryddelse mot palestinere i enklaven.
Dette er den samme Biden-administrasjonen som hardnakket har insistert på å fortsette å forsyne Israel med våpnene de er avhengige av, for å fortsette sitt folkemorderiske angrep i Gaza, til tross for fjell av ubestridelige bevis for at disse våpnene bevisst rettes mot sivile med dødelig makt og bevisst avskjærer sivile fra mat, rent vann og medisinske forsyninger.
Og dette er også den samme Biden-administrasjonen som har sendt våpen til De forente arabiske emirater, mens de beleilig ignorerer det faktum at UAE sender penger og våpen til RSF, for å bruke til sine grusomheter i Sudan.

«De forente arabiske emirater har i det skjulte sendt våpen til RSF, men det har ikke stoppet Biden-administrasjonen fra å presse frem store våpensalg til Abu Dhabi», bemerker Antiwars Dave DeCamp om kunngjøringen.
Så USA støtter indirekte de folkemorderiske grusomhetene de nå fordømmer i Sudan, mens de aggressivt forsvarer de folkemorderiske grusomhetene de direkte støtter i Gaza.
Denne kunngjøringen kommer samtidig som Biden og de som styrer ham presser gjennom en siste våpenforsendelse på $ 8 milliarder til Israel, i løpet av de siste dagene av hans periode, et siste blodfylt punktum på en stygg arv av massemord gjennom Bidens altfor lange politiske karriere.
Og vi kan ikke realistisk forvente at det blir bedre når den neste sjelløse imperiesjefen tiltrer. I et radiointervju på mandag, skrøt den nyvalgte president Trump av å være «den beste vennen Israel noensinne har hatt», og pekte på de mange innrømmelsene han ga til den sionistiske staten i løpet av sin første tid i embetet.
«Vel, jeg er den beste vennen Israel noensinne har hatt», sa Trump. «Du ser på hva som skjedde med alle tingene jeg har fått gjort, inkludert Jerusalem som hovedstad, ambassaden som blir bygget».
Trump gjentok deretter sin trussel til Hamas, om at det vil bli «helvete å betale», hvis de israelske gislene ikke blir løslatt innen han tiltrer, etter tidligere uttalelser som antydet at USA kunne bli direkte involvert i bombingen av Gaza under Trumps periode.
Den amerikanske regjeringen bryr seg ikke om folkemord, uavhengig av hvilken blodtørstig, åtseletende ånd som tiltrer, eller hvilket politisk parti de tilfeldigvis tilhører. Hver gang folkemord stikker frem sitt stygge hode på en måte som er praktisk for imperiets interesser, vil imperiet i beste fall se en annen vei og i verste fall bli direkte med i nedslaktingen.
Imperiet i seg selv er problemet. Når imperiet forblir morderisk, selv etter at du har kvittet deg med de offisielle valgte lederne, som for tiden overvåker myrderiene, forteller dette deg at det er imperiet selv som er problemet. Imperiet er det som må bort.
Meditasjoner over Biden som gir Bono en medalje
Haag-rømlingen Joe Biden har tildelt presidentens frihetsmedalje til U2-sangeren Bono, fordi det er den slags ting som skjer i et samfunn der alt er falskt og vi ledes av de minste blant oss. Andre mottakere av medaljen i år inkluderer Hillary Rodham Clinton og George Soros.
Under seremonien ble Bono introdusert med ordene:
«Presidentens frihetsmedalje tildeles Bono. Som vokalist i U2, et av de mest suksessrike rockebandene i historien, forandrer Bono verden gjennom sin kunst og aktivisme. I en irsk tradisjon med poesi og protest, opprør og jubel, har han komponert hymner til fred og borgerrettigheter. Som humanitær løfter han opp saker fra å få slutt på fattigdom og sykdom, til å oppfordre til gjeldslette for utviklingsland. Den felles rytmen i hans livsverk er frihetens kraft, et bånd som også binder Irland og Amerika sammen som elskede venner».
Noe som er hysterisk morsomt.
Alan MacLeod skrev en flott artikkel for Mintpress News, for et par år siden, som dokumenterte Bonos kontakt med nesten alle store vestlige imperieforvaltere du kan tenke deg, fra George W. Bush til Barack Obama til Henry Kissinger til Emmanuel Macron til Laurence Summers og til World Economic Forum. Han har dedikert en sang til den tidligere israelske presidenten Shimon Peres, og skrevet poesi om Ukrainas president Volodymyr Zelensky ?—? og kalt ham en helgen.
Han har sunget kapitalismens dyder på WEF, og sagt at den «har løftet flere mennesker ut av fattigdom enn noen annen isme», og han er medgrunnlegger av en NGO kalt «ONE Campaign», som er nært sammenvevd med sumpen i Washington DC. Han har forsvart Irak-invasjonen og USAs intervensjonisme i Syria.
Hvis nyliberalismen var en person, ville den personen vært Bono – en av de rikeste musikerne i live. Det sier bare så mye om hvor grove ting er i denne forvrengte og forskrudde sivilisasjonen, at en slik skapning blir sett på som en kunstner og elsket av millioner over hele den vestlige verden, og blir overrakt en pris av en president som for tiden legger til rette for et folkemord.
Når vi snakker om folkemordet i Gaza, til dags dato var det eneste Bono har hatt å si offentlig om den nåværende bølgen av vold i Midtøsten*, er å sørge over ofrene for Hamas-angrepet den 7. oktober, de som ble drept mens de danset utenfor en konsentrasjonsleir, og han endret teksten til U2- sangen «Pride (In the Name of Love)». *(Bono nevner Gaza. O.a)
«Tidlig morgen, 7. oktober, mens solen står opp på ørkenhimmelen, Davidsstjerner, de tok livet ditt, men de kunne ikke ta stoltheten din», sang Bono følelsesladet.
Når jeg er trist over at en musiker jeg liker har dødd før sin tid, trøster jeg meg med tanken på at de i det minste ikke levde lenge nok til å bli en ny Bono.
Dette er hva vestlig sivilisasjon gjør med kunst. Den perverterer den. Den gjør den korrupt og uredelig. Den gjør menneskehetens vakreste og sunneste impuls til noe å selge folkemord, kapitalisme og imperialisme med. Den forgifter den kreative gnisten i oss og vrir den til et verktøy for å normalisere planetarisk fordervelse.
Imperiet angriper noe hellig i oss alle. Vi er så mye mindre enn vi kunne vært som art, fordi så mye av vår kreative og innovative energi går til å konkurrere og lyve og manipulere hele tiden. Kunsten. Vitenskapene.
De har alle blitt kvalt til ynkelige drypp av sitt sanne potensial, som ville blitt oppnådd hvis menneskeheten fikk lov til fritt å samarbeide til det beste for alle, uten at alle våre styggeste impulser ble opphøyd.
Samfunnet vårt løfter de verste blant oss. Kunstnerne som er villige til å selge sjelen sin til imperiet. Forskerne som er villige til å designe drapsmaskiner for militæret eller finne opp et stykke fremtidig deponi, fylt av tidligere produkter som er lagd med slit og ressurser i det globale sør.
Politikerne som er villige til å undergrave vanlige menneskers interesser for plutokraters og maktstrukturers behov. Forståsegpåere, reportere og filmskapere som er villige til å selge propaganda for å lure oss til å tro at alt dette er sunt og normalt.
Dette er menneskene som bestemmer fremtiden til vår art. Dette er menneskene som tar beslutningene som driver oss lenger og lenger i retning av utslettelse og dystopi. Vi må finne en måte å frigjøre menneskeheten fra deres grep, før grusomhetene de styrer oss mot kommer til dørstokken vår.
Denne artikkelen er hentet fra Consortium News:
Caitlin Johnstone: US Says It’s Genocide … in Sudan
Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad
Caitlin Johnstones arbeid er fullstendig leserstøttet, så hvis du likte dette stykket, kan du vurdere å dele det rundt, følge henne på Facebook, Twitter, Soundcloud, YouTube eller kaste litt penger i tipskrukken hennes på Ko-fi, Patreon eller PayPal. Hvis du vil lese mer, kan du kjøpe bøkene hennes. Den beste måten å sørge for at du ser tingene hun publiserer, er å abonnere på e-postlisten på nettstedet hennes eller på Substack, som vil gi deg et e-postvarsel for alt hun publiserer. For mer informasjon om hvem hun er, hvor hun står og hva hun prøver å gjøre med plattformen sin, klikk her. Alle verkene er skrevet sammen med hennes amerikanske ektemann Tim Foley.
Denne artikkelen er fra CaitlinJohnstone.com.au og publisert på nytt med tillatelse.
oss 150 kroner!


