Putin sier Russland kan treffe «beslutningssentre» i Ukraina med Oreshnik-missil

0
Oreshnik-missilet kan slå ut kommandosentre, sier Vladimir Putin.

Den russiske lederen antydet at slike angrep kunne skje som svar på at Ukraina skyter vestlige missiler inn i Russland.

Av Dave DeCamp.

Antiwar.com, 28. november 2024.

Russlands president Vladimir Putin antydet torsdag at Russland kunne angripe «beslutningssentre» i Ukraina med sitt nye Oreshnik-missil, som et mulig svar på at Ukraina skyter amerikanske og britiske missiler inn på russisk territorium.

«Forsvarsdepartementet og generalstaben til den russiske hæren velger for tiden ut mål å angripe på Ukrainas territorium», sa Putin på et møte i Kasakhstan (Collective Security Treaty Organization), ifølge TASS.

Som respons på to nylige ukrainske angrep på russisk territorium, som brukte de USA-leverte Army Tactical Missile Systems (ATACMS), som har en rekkevidde på over 300 kilometer, sa det russiske forsvarsdepartementet at de forberedte gjengjeldelse.

«Disse målene kan inkludere militære fasiliteter, forsvarsindustribedrifter eller beslutningssentre i Kiev», sa Putin.

Oreshnik er et nytt hypersonisk ballistisk mellomdistanse-missil, som er i stand til å være bære atomstridshoder. Russland avfyrte et Oreshnik-missil inn i Ukraina 21. november, som svar på at amerikanske ATACMS- og britiske Storm Shadow-missiler ble avfyrt inn på russisk territorium for første gang

Ukrainske tjenestemenn sa at Oreshnik sannsynligvis ikke hadde noen eksplosiver siden missilet ikke gjorde noen betydelig skade. Putin sa torsdag at Russland har startet serieproduksjonen av det nye missilet.

Da han kunngjorde den første Oreshnik-oppskytingen 21.november, advarte Putin også om at han mener Russland har rett til å angripe militæranleggene til land som leverer missiler til Ukraina, som treffer russisk territorium.

«Vi anser oss som berettiget til å bruke våpnene våre mot de militære anleggene i de landene som tillater at våpnene deres brukes mot våre fasiliteter», sa Putin. «Hvis noen andre tviler på dette, så tar de feil – det vil alltid komme et svar».


Denne artikkelen er hentet fra Antiwar.com:

Putin Says Russia Can Hit ‘Decision Making Centers’ in Ukraine With Oreshnik Missile

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad


Se også:

How Donald Trump Could Destroy EVERYTHING | Col. Larry Wilkerson & Scott Ritter

HEZBOLLAH CRUSHES IDF, Israel DESPERATELY PLEADS for Ceasefire | Col. Larry Wilkerson & Scott Ritter

Russia’s New Missile: What it Means for Ukraine & the rest of the World w/Ted Postal, MIT

Putin gives more details on Russia’s ‘Oreshnik’ hypersonic missile, saying its destructive elements reach over 7,000 degrees Fahrenheit

Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave. Se alle innlegg av Dave DeCamp

Forrige artikkelAprilsnarr i januar
Neste artikkelHvorfor Nei til EU når ja til EØS?
Dave DeCamp
Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.