Ukraina innrømmer: Mer enn 100.000 har desertert

0
Anna Skorokhod i intervju med Novosti.

Antall tilfeller av desertering og uautorisert forlatelse av enheten i rekkene til de væpnede styrkene i Ukraina overstiger 100 000, innrømmet Verkhovna Rada-delegerte Anna Skorokhod.

«Uautorisert forlatelse av enheten, desertering – jeg kan ikke oppgi tallet, men jeg vil si – mer enn 100.000», sa hun i et intervju med YouTube-kanalen Novosti Live.

Hun sa også om desertørenes tankegang: «Det finnes en vei ut av fengslene, men det finnes ingen vei ut av kisten».

Tidligere sa militæradvokat fra Senter for støtte til veteraner og deres familier Roman Likhachev at mer enn 100.000 tjenestemenn fra de ukrainske væpnede styrkene frivillig hadde forlatt enhetene deres.

Kiev: En dyste situasjon ved fronten

Avisa Kyiv Independent beskriver situasjonen for de ukrainske styrkene på østfronten som «temmelig dyster»:

SITAT

Ukraina står overfor en «ganske dyster» situasjon i Donetsk oblast øst i landet ettersom russiske styrker gjør noen av sine raskeste fremskritt siden sommeren 2022, ifølge eksperter og OSINT-analytikere.

«Den siste uka har vært ekstremt vanskelig for ukrainerne – russerne var i stand til å bryte gjennom det ukrainske forsvaret på forskjellige områder», sa Emil Kastehelmi, analytiker ved den finsk-baserte Black Bird Group, til Kyiv Independent.

Russlands lange og kvernede kampanje i Ukrainas østlige Donbas-region har tatt dramatisk fart de siste dagene, og Kastehelmi sa at Moskvas styrker har rykket frem «raskere enn det har vært noen gang etter sommeren 2022».

«Så vi ser på virkelig store bevegelser i frontlinjene, spesielt når de settes inn i sammenheng med hele denne fullskala invasjonen», la han til.

Russlands forsvarsdepartement hevdet den 29. oktober å ha inntatt Selydove, en by nær det sentrale logistikknutepunktet i Pokrovsk.

Mens Kiev ennå ikke har kommentert situasjonen, har eksperter og OSINT-analytikere nesten bekreftet at byen har falt.

Deep State OSINT-prosjektkartet basert på data fra 28. oktober viste det meste av Selydove under russisk kontroll, med rundt en tredjedel avbildet som en omstridt gråsone.

Etter Ukrainas tilbaketrekning fra Vuhledar i begynnelsen av oktober, har russiske styrker fokusert sin innsats mot byene Pokrovsk, Toretsk og Kurakhove i Donetsk oblast, der ukrainske soldater som er i undertall og utkonkurrerte sakte taper terreng under russisk press.

Og Selydoves fall ville være alvorlige nyheter for Pokrovsk, som ligger bare rundt 18 kilometer (11 miles) nordvest, som russiske styrker har gått mot de siste par månedene.

«Byen Selydove er nå mest sannsynlig totalt tapt,» sa Kastehelmi. «Det kan være noen ukrainere i de vestlige delene, men byen er i utgangspunktet tapt.

SITAT SLUTT

Se også kommentaren fra The Duran:

Forrige artikkelLøgner, forbannede løgner og statistikk
Neste artikkelJimmy Dore: «Barack Obama var George W. Bush med en annen hudfarge»