Rentefest til 50 milliarder i DNB

0

Renteoppgangen gjør at analytikerne regner med at DNB klarer å oppnå et årsresultat før skatt på rekordhøye 50 milliarder kroner – 27 prosent mer enn i 2022, skriver Finansavisen. Største eier i DNB er staten ved Næringsdepartementet.

Rentepolitikken til Norges Bank har skapt jubeltilstander hos finanskapitalen.

Norges desidert største bank – delvis statseide DNB – var som vanlig først ute av storbankene med rentehevinga.

Norges Bank varslet i fjor at det ville bli sju nye renteøkninger fram til 2024.

Samtidig vet bankene å flå kundene sine.

De fleste banker bruker åtte ganger så lang tid på å øke renten på innskudd som på lån. Kundene har gått glipp av rundt 700 millioner kroner, ifølge Forbrukerrådet.

Mange har registrert at bankene er kjappe med å sette opp lånerenten, men at det tar tid før innskuddsrenten følger etter. Dette tidsintervallet gir bankene millioninntekter, mens kundene snytes for økt avkastning på sine innskudd.

Forbrukerrådet reagerer sterkt på denne åpenbart bevisste politikken fra bankenes side:

– Bankene melker innskuddskundene. Overskuddene bankene får på høye utlånsrenter og lave innskuddsrenter gir underskudd i husholdningsbudsjettene til mange familier i Norge, sier Inger Lise Blyverket, direktør i Forbrukerrådet til NTB.

Og det delvis statseide banken DNB er en av verstingene. DNB har også en spesiell historie.

Litt nepotisme fra eldre dager:

Marius Reikerås skriver på Facebook:

Da Jens Stoltenberg giftet seg med Ingrid Schulerud i 1987, var Rune Bjerke Stoltenbergs forlover.

I januar 2007, tiltrådte Rune Bjerke som ny sjef i statseide DnB. Og hvem var statsminister da?

Jo, det var Jens Stoltenberg det.

En av Stoltenbergs daværende statssekretærer, heter Libe Rieber-Mohn. Og hvem er hun gift med? Jo, Rune Bjerke.

Også daværende leder av Kredittilsynet, altså han som skal sjekke habilitetsreglene, Bjørn Skogstad Aamo, hadde sin bakgrunn fra Ap, hvor han blant annet hadde vært statssekretær i Finansdepartementet og ansatt ved Statsministerens kontor.

Kraftig hopp i DNBs renteinntekter – vil dele ut 19 milliarder i utbytte

Storbanken dro inn over 14 milliarder i renteinntekter i fjerde kvartal, det meste noensinne, skrev E24 i februar.

Store overskudd gir utbytter til eierne. Etter «gode resultater på alle områder av banken» vil styret foreslå et utbytte på 12,50 pr. aksje i utbytte til aksjonærene.

Det tilsvarer et samlet beløp på rundt 19 milliarder kroner. Banken varsler også at den vil starte et program for tilbakekjøp av aksjer, som tilsvarer inntil 0,5 prosent av aksjene.

Proff viser at DNB også er eid av gamle kjente på Wall Street. JPMorgan Chase med 12.88% og State Street med 10 %.

Så finanskapitalen kan feire mens hundretusener av nordmenn sliter med de daglige utgiftene.

KampanjeStøtt oss
Forrige artikkelUSA ser på korrupsjon i Ukraina som en stor trussel
Neste artikkelStorbritannia har gått tom for militært utstyr å gi Ukraina